Overall Lap by Division Race Report as of 3/27/2017 5:41:31 PM
Division: JV Boys                
Place Name Age Gender Bib   Team Name Laps Total Start
1 Kyler Gibb 14 M 401     2  00:49:02.46  09:00:00.00
2 Henry Larson 14 M 462   Canyon Bicycles Shimano 2  00:50:51.21  09:00:00.00
3 PARKER CHRISTENSEN 14 M 349   TEAM RED ROCK 2  00:52:20.75  09:00:00.00
4 Jack Youngblood 15 M 593   Cache Valley HS 2  00:55:01.12  09:00:00.00
5 Mark Gordon 15 M 406     2  00:56:30.50  09:00:00.00
6 GARRETT HAFEN 14 M 413   TEAM RED ROCK 2  01:01:49.49  09:00:00.00
7 Andrew Draper 13 M 368   Maybird Reyes-Psych 2  01:04:49.35  09:00:00.00
8 James Bradshaw 14 M 326   Rouleur 2  01:05:27.51  09:00:00.00
9 Kyle Robinson 15 M 524   Cache Valley Composite 2  01:06:06.00  09:00:00.00
10 Chase Luettinger 14 M 466   Summit Bike Team 2  01:07:10.67  09:00:00.00
11 Jacob Dutton 16 M 371   Rouleur 2  01:09:43.80  09:00:00.00
12 Connor Kay 15 M 457   Rouleur Devo p/b DNA Cycling 2  01:10:36.13  09:00:00.00
13 Travis Simmons 14 M 548   DNA Cycling 2  01:11:01.41  09:00:00.00
14 Griffin Rossberg 15 M 527   Rouleur Devo p/b DNA Cycling 2  01:12:02.75  09:00:00.00
15 Lake Frehner 17 M 398     2  01:13:19.08  09:00:00.00
16 Everett Perterson 15 M 649   Cache Valley HS 2  01:13:19.58  09:00:00.00
17 Porter Reeder 15 M 515   Rouluer Devo p/b DNA Cycling 2  01:14:34.71  09:00:00.00
18 Max Walton 15 M 577   Bountiful Bicycle Racing p/b Okland Construction 2  01:14:40.00  09:00:00.00
19 Skyler O Farrell 99 M 495   8017554022 2  01:14:56.25  09:00:00.00
20 carston eakins 15 M 372   lone peak 2  01:17:11.85  09:00:00.00
21 JT Telford 15 M 622   Bikers Edge 2  01:17:26.55  09:00:00.00
22 Lucas Cassil 16 M 343   Summit Bike Club 2  01:17:32.09  09:00:00.00
23 Mason Jacketta 99 M 443     2  01:17:58.56  09:00:00.00
24 Porter Hawkes 14 M 423   Mtn Green Race Team 2  01:19:42.37  09:00:00.00
25 Ryan Russell 99 M 528   3852226199 2  01:20:04.89  09:00:00.00
26 Kenton Cooley 15 M 358   Summit - Competitive Cyclist 2  01:32:52.36  09:00:00.00
27 Justin Urello 14 M 573     2  01:40:55.97  09:00:00.00
28 Aaron Carey 13 M 340     1  00:43:44.53  09:00:00.00
29 Dallin Bartlett 16 M 316   DNA 1  01:13:20.98  09:00:00.00
30 Noah Jensen 17 M 615   Rapid Cycling 1  01:20:43.26  09:00:00.00
                   
Division: Sport Women              
Place Name Age Gender Bib   Team Name Laps Total Start
1 Allyson Sepp 42 F 539     2  01:16:27.80  09:03:00.00
2 Trina Hedrick 40 F 428     2  01:17:45.07  09:03:00.00
3 Andee Bouwhuis 40 F 323     2  01:22:28.75  09:03:00.00
4 Angela Johnson 46 F 451   Bountiful Bicycle Racing p/b Okland Construction 2  01:24:58.38  09:03:00.00
5 Kelly Scudder 35 F 534   Summit Cyclery 2  01:27:27.83  09:03:00.00
6 Danita Ritter 48 F 522   WomenMTB 2  01:28:14.25  09:03:00.00
7 Sharon Shachar 99 F 540     2  01:29:42.79  09:03:00.00
8 Lindie DeMill 35 F 365     2  01:29:51.88  09:03:00.00
9 Priya Ellwood 99 F 601   Bingham Cyclery/Peak Fasteners 1  01:02:14.80  09:03:00.00
                   
Division: Varsity Girls              
Place Name Age Gender Bib   Team Name Laps Total Start
1 Kendyl Nelson 16 F 494   Rouleur Devo p/b DNA Cycling 2  01:06:04.55  09:06:00.00
2 Katelyn Williams 15 F 641     2  01:08:06.44  09:06:00.00
3 Skyler Perry 13 M 506   Rouleur Devo p/b DNA Cycling 2  01:11:46.31  09:06:00.00
4 Taylor Perry 15 F 507   Rouleur Devo p/b DNA Cycling 2  01:12:53.75  09:06:00.00
5 Hadley Peay 15 F 504   Rouleur Devo p/b DNA Cycling 2  01:18:02.52  09:06:00.00
6 Grace Jencks 16 F 446   Summit bike club 2  01:19:02.47  09:06:00.00
7 Madeleine Tanner 16 F 558     2  01:20:53.67  09:06:00.00
                   
Division: Clydesdale              
Place Name Age Gender Bib   Team Name Laps Total Start
1 Richard McCann 44 M 474     2  01:11:56.78  09:10:00.00
2 Kevin Perry 28 M 634     2  01:12:17.75  09:10:00.00
3 Aaron White 37 M 642     2  01:15:06.41  09:10:00.00
4 Jared Purdy 41 M 619   TEAM RED ROCK 2  01:17:54.92  09:10:00.00
5 Mike Dutton 44 M 370     2  01:18:49.23  09:10:00.00
6 John Twitchell 48 M 568   Utah Mountain Biking.com 2  01:19:44.15  09:10:00.00
                   
Division: JH Boys              
Place Name Age Gender Bib   Team Name Laps Total Start
1 Brinsen Rackham 14 M 514   Rouluer Devo p/b DNA Cycling 1  00:32:41.32  09:13:00.00
2 Jett Child 14 M 344   Rouluer Devo p/b DNA Cycling 1  00:32:45.36  09:13:00.00
3 Mitt Niederhauser 13 M 621   Bikers Edge 1  00:32:46.73  09:13:00.00
4 Reed Packer 14 M 611     1  00:32:49.62  09:13:00.00
5 Campbell Brewer 14 M 331     1  00:33:05.60  09:13:00.00
6 Eli Langeveld 14 M 460   Rouluer Devo p/b DNA Cycling 1  00:33:45.55  09:13:00.00
7 Porter Wilkins 13 M 587   Morgan 1  00:33:46.91  09:13:00.00
8 Laken Ence   M 604   TEAM RED ROCK 1  00:34:30.23  09:13:00.00
9 Joel Shockley 13 M 543   Bike Fix 1  00:34:48.84  09:13:00.00
10 Rexton Schenck 14 M 531   Rouluer Devo p/b DNA Cycling 1  00:34:54.04  09:13:00.00
11 Ammon Hortin 14 M 441   Rouluer Devo p/b DNA Cycling 1  00:35:08.35  09:13:00.00
12 Jack McCann 13 M 475     1  00:40:08.70  09:13:00.00
13 Nate Church 14 M 608   LiVe Well p/ 1  00:40:09.47  09:13:00.00
14 Ethan Hadley 11 M 411   Summit Bike Club 1  00:40:10.89  09:13:00.00
15 Bryce Egley 12 M 377     1  00:40:16.93  09:13:00.00
16 Noah Israelsen 14 M 624     1  00:40:49.75  09:13:00.00
17 Blake Robinson 14 M 525     1  00:40:51.70  09:13:00.00
18 Brigham Hawkes 12 M 424   Mtn Green Race Team 1  00:40:52.63  09:13:00.00
19 Max Emett 12 M 381   Team Emett 1  00:43:00.79  09:13:00.00
20 Kolby McArthur 14 M 473   Los Pollos Hermanos 1  00:43:05.38  09:13:00.00
21 Strider Tidwell 12 M 562     1  00:43:38.83  09:13:00.00
22 Tyler Aposhian 14 M 308     1  00:45:21.16  09:13:00.00
23 Kameron Johnson 13 M 447     1  00:46:43.26  09:13:00.00
24 Brennan Bartlett 13 M 317     1  00:50:20.80  09:13:00.00
25 Seth Seegmiller 13 M 536   Rapid Cycling 1  00:51:58.86  09:13:00.00
                   
Division: JV Girls                
Place Name Age Gender Bib   Team Name Laps Total Start
1 Ember Shockley 15 F 542   Bike Fix 1  00:38:47.70  09:16:30.00
2 Emily Pulley 16 F 512   Maybird 1  00:42:07.61  09:16:30.00
3 Hailey Lebold 15 F 463   Summit Bike Club 1  00:44:19.68  09:16:30.00
                   
Division: Novice Men                
Place Name Age Gender Bib   Team Name Laps Total Start
1 Kelby Caldwell 99 M 336   8323501345 1  00:38:31.98  09:17:30.00
2 Chris Tidwell 39 M 563     1  00:39:14.24  09:17:30.00
3 Scott Simmons 49 M 549     1  00:40:49.63  09:17:30.00
4 Christian Burrell 40 M 335   Utah Mountain Biking 1  00:42:07.19  09:17:30.00
5 Lance Clifford 44 M 352   Gunslinger Bicycles 1  00:43:59.46  09:17:30.00
6 NATE HANSEN 40 M 418   TEAM RED ROCK 1  00:44:09.92  09:17:30.00
7 Logan Phipps 37 M 509   8014991480 1  00:44:15.23  09:17:30.00
8 Adam Reynders 57 M 518   UtahMountainbiking.com 1  00:45:19.15  09:17:30.00
9 Dakota Goodell 24 M 405     1  00:47:00.25  09:17:30.00
10 Hoyt Robey 56 M 523   Eliel Factory Team 1  00:47:57.23  09:17:30.00
11 Richard Howard 66 M 442   Team JKSLH 1  00:49:01.71  09:17:30.00
12 Julio Monroy 99 M 483   9098252818 1  00:50:12.07  09:17:30.00
13 Luis Reyes 43 M 517   Cucho 1  00:51:12.49  09:17:30.00
14 Branson Emett 15 M 383   Team Emett 1  00:58:04.30  09:17:30.00
15 Robert Wright 57 M 592     1  01:01:30.04  09:17:30.00
16 Jason Emett 37 M 382   Team Emett 1  01:02:31.59  09:17:30.00
                   
Division: Novice Women                
Place Name Age Gender Bib   Team Name Laps Total Start
1 Nina Silitch 44 F 546   Nina Silitch 1  00:42:24.95  09:18:30.00
2 birgit reeves 44 F 516   Fifty2Wheels 1  00:43:07.95  09:18:30.00
3 CHRISTY COOK 99 F 357   NOBLE CYCLING 1  00:47:32.59  09:18:30.00
4 Brooke Goodell 23 F 404     1  00:47:38.81  09:18:30.00
5 Katie Rainer 35 F 636     1  00:47:51.52  09:18:30.00
6 Miranda Parsons 26 F 501   Fasst Co 1  00:48:23.02  09:18:30.00
7 Sally Reynders 45 F 519   UtahMountainbiking.com 1  00:54:18.07  09:18:30.00
8 Janeece Aposhian 42 F 657     1  00:55:33.66  09:18:30.00
9 Kimberly Kahre 36 F 453     1  01:13:32.07  09:18:30.00
                   
Division: JH Girls                
Place Name Age Gender Bib   Team Name Laps Total Start
1 Jane Haight 12 F 414   Summit Bike Club 1  01:00:11.54  09:21:50.00
2 Jessica Lindsey 12 F 618     1  01:02:46.66  09:21:50.00
                   
Division: Elite Men                
Place Name Age Gender Bib   Team Name Laps Total Start
1 Alex Grant 36 M 408   Cannondale/Gear Rush 4  01:43:02.52  11:00:00.00
2 ZACH CALTON 99 M 337   COMPETTITVE CYCLIST MTB 4  01:45:05.09  11:00:00.00
3 Matt Behrens 18 M 319   Competitive Cyclist MTB Team 4  01:46:36.32  11:00:00.00
4 Justin Desilets 38 M 366   Summit Cyclery 4  01:46:39.36  11:00:00.00
5 Jeff Bender 28 M 667   KUHL Cycling 4  01:47:12.30  11:00:00.00
6 Clayton Otto 24 M 665   Giant Co-Factory 4  01:47:19.94  11:00:00.00
7 Sina Solouksaran 31 M 670   Giant-Morris 4  01:50:29.87  11:00:00.00
8 Sam Sweetser 32 M 556   Cole Sport 4  01:50:46.82  11:00:00.00
9 Aaron Campbell 40 M 338   Bountiful Bicycle Racing p/b Okland Construction 4  01:50:56.38  11:00:00.00
10 Michael Hawley 34 M 425   LiVeWell p/b Harristone 4  01:51:58.34  11:00:00.00
11 HAYDEN SAMPSON 99 M 530   GIANTCO-FACTORY OFFROAD 4  01:52:29.33  11:00:00.00
12 Mitchell Peterson 30 M 672   Canyon Pro Racing 4  01:55:24.19  11:00:00.00
13 Tommy Fendler 17 M 385   Competitive Cyclist MTB Team 4  01:55:38.46  11:00:00.00
14 Bryson Perry 38 M 505   Rouleur Devo p/b DNA Cycling 4  01:55:52.85  11:00:00.00
15 Forrest Parsons 29 M 500     4  01:59:31.96  11:00:00.00
16 Grant Simonds 19 M 550   Competitive Cyclist MTB Team 4  02:00:59.31  11:00:00.00
17 TYREL HARLAN 99 M 421   RAPID CYCLING 4  02:08:20.55  11:00:00.00
                   
Division: Varsity Boys                
Place Name Age Gender Bib   Team Name Laps Total Start
1 Adam Seegmiller 16 M 535     3  01:29:04.03  11:01:00.00
2 Britton Parkinson 15 M 498   Maybird-ReyesPsych 3  01:29:37.77  11:01:00.00
3 Jacob Draper 15 M 369   Maybird Reyes-Psych 3  01:30:28.94  11:01:00.00
4 Connor Fullmer 15 M 399   Rouleur Devo p/b DNA Cycling 3  01:31:16.96  11:01:00.00
5 Nicholas Potter 17 M 511   Points Leader 3  01:33:46.27  11:01:00.00
6 Remi Cocusse 15 M 354   Maybird 3  01:34:49.75  11:01:00.00
7 Mason Parkinson 15 M 499   Maybird-ReyesPsych 3  01:35:00.40  11:01:00.00
8 Dallin Miner 17 M 481   Skyridge 3  01:39:15.01  11:01:00.00
9 Logan Wilson 16 M 590     3  01:39:42.29  11:01:00.00
10 Colton Anderson 17 M 304     3  01:46:45.03  11:01:00.00
11 Samuel Lott 16 M 663   DNA Rouleur 2  01:04:14.67  11:01:00.00
12 Tristan Planelles 17 M 659   Summit Bike Club 2  01:04:33.01  11:01:00.00
13 Christian Haight 16 M 415   Summit Bike Club 1  00:53:35.92  11:01:00.00
                   
Division: Expert Men 19 39                
Place Name Age Gender Bib   Team Name Laps Total Start
1 lance Packer 16 M 497   Bikers Edge 3  01:21:47.80  11:02:00.00
2 Seth Saxton 17 M 639   DNA Rouleur 3  01:23:03.06  11:02:00.00
3 Kade Brasher 16 M 329   Rouleur Devo p/b DNA Cycling 3  01:23:45.77  11:02:00.00
4 Joe Draper 17 M 367   Maybird Reyes-Psych 3  01:25:16.57  11:02:00.00
5 tyler southard 31 M 554   TOSH p/b Hyperthreads 3  01:29:57.29  11:02:00.00
6 Jared Millington 37 M 480   Bountiful Bicycle Racing p/b Okland Construction 3  01:29:57.41  11:02:00.00
7 Matt Vailey 36 M 635   Salt Cycles 3  01:30:16.30  11:02:00.00
8 ZAC HARDY 34 M 420   TEAM RED ROCK 3  01:31:03.48  11:02:00.00
9 Daxton Kennington 16 M 458   Rouleur Devo p/b DNA Cycling 3  01:31:35.15  11:02:00.00
10 Jake Carroll 36 M 341   Bountiful Bicycle Racing p/b Okland Construction 3  01:32:16.74  11:02:00.00
11 Josh Carter 34 M 342   TOSH p/b Hyperthreads 3  01:32:22.46  11:02:00.00
12 Christian Walton 35 M 576   Bountiful Bicycle Racing p/b Okland Construction 3  01:32:28.03  11:02:00.00
13 Troy Gorman 39 M 407   Team TOSH p/b Hyperthreads 3  01:32:51.02  11:02:00.00
14 JORDAN BRACKEN 99 M 325   RAPID CYCLING 3  01:33:04.50  11:02:00.00
15 Michael Dean 38 M 363   Canyon Bicycles 3  01:33:42.58  11:02:00.00
16 Stephen Willes 34 M 588   Noke Team Race (Premier Class) 3  01:34:38.55  11:02:00.00
17 Karl Jarvis 38 M 445   Racers Cycle Service 3  01:34:52.00  11:02:00.00
18 Jake Meyer 24 M 478   Utah State University 3  01:38:33.78  11:02:00.00
19 Josh Henderson 38 M 434   8019710480 3  01:43:51.51  11:02:00.00
20 PETER ANDERSON 39 M 305   TEAM RED ROCK 2  01:25:05.66  11:02:00.00
                   
Division: Expert Men 40 49                
Place Name Age Gender Bib   Team Name Laps Total Start
1 Christoph Heinrich 48 M 430   KUHL Cycling 3  01:23:43.69  11:06:00.00
2 Dennis Barrett 48 M 313   Bountiful Bicycle Racing p/b Okland Construction 3  01:25:18.35  11:06:00.00
3 Aaron Phillips 43 M 632   Bingham Cyclery/Peak Fasteners 3  01:25:39.51  11:06:00.00
4 Matt Brown 40 M 333   4 Life/Mad Dog Cycles 3  01:27:42.45  11:06:00.00
5 Jody Harris 47 M 422   LiVeWell p/b Harristone 3  01:28:11.65  11:06:00.00
6 Albert DalCanto 44 M 362   Canyon Bicycles 3  01:28:30.55  11:06:00.00
7 Nate Marine 42 M 469   Plan7 DS 3  01:29:40.85  11:06:00.00
8 John Gill 43 M 403   America First Cycling Team Presented by P-Town Cross 3  01:30:05.61  11:06:00.00
9 Rob Brasher 47 M 330     3  01:30:35.60  11:06:00.00
10 Bob Saffell 49 M 529   bingham cyclery peak fasteners 3  01:30:42.29  11:06:00.00
11 Jeff Masse 41 M 645   Canyon Bicycles 3  01:30:54.55  11:06:00.00
12 David Gentler 43 M 669   Team Noke Race 3  01:31:27.81  11:06:00.00
13 Cameron Peterson 43 M 651   Cache Valley HS 3  01:32:27.52  11:06:00.00
14 Grant Crowell 45 M 361   Summit Cyclery 3  01:33:06.06  11:06:00.00
15 Mark Mihailoff 46 M 479   Avout Racing 3  01:33:25.94  11:06:00.00
16 SCOTT BERGEN 43 M 321   TEAM RED ROCK 3  01:34:32.66  11:06:00.00
17 mark esplin 45 M 384   Bountiful Bicycle Racing p/b Okland Construction 3  01:34:45.94  11:06:00.00
18 Justen Ericksen 41 M 661   IBB Cyclery 3  01:37:10.68  11:06:00.00
19 DANNY CHRISTENSEN 40 M 348   TEAM RED ROCK 3  01:38:17.95  11:06:00.00
20 Jeffrey Kluge 41 M 459   Stay Park City Cycling/GBS Benefits 3  01:49:03.92  11:06:00.00
                   
Division: Elite Women                
Place Name Age Gender Bib   Team Name Laps Total Start
1 Haley Batten 18 F 318   Clif Pro Team 3  01:28:37.17  11:09:00.00
2 REBECCA GROSS 36 F 410   KHS Bicycles 3  01:36:16.13  11:09:00.00
3 Sarah Kaufmann 35 F 456   NoTubes Women's Elite 3  01:37:48.99  11:09:00.00
4 Meghan Sheridan 38 F 541     3  01:39:36.57  11:09:00.00
5 Rachel Anders 18 F 303   Summit/Competitive Cyclist 3  01:41:53.00  11:09:00.00
6 Anika Heilweil 17 F 429   Competitive Cyclist MTB Team 3  01:46:06.33  11:09:00.00
                   
Division: Expert Men 50                
Place Name Age Gender Bib   Team Name Laps Total Start
1 Zan Treasure 59 M 566   Bountiful Bicycle Racing p/b Okland Construction 3  01:29:10.76  11:11:00.00
2 Reed Topham 50 M 565   Bingham Cyclery Peak Fasteners 3  01:29:33.24  11:11:00.00
3 Trent Wignall 50 M 586   Bountiful Bicycle Racing p/b Okland Construction 3  01:30:09.98  11:11:00.00
4 Mike Hileman 50 M 666   Eye Gear/ Bike Shop 3  01:31:05.61  11:11:00.00
5 DAVE SMITH 56 M 552   TEAM RED ROCK 3  01:31:33.85  11:11:00.00
6 Eric Larson 50 M 461   Canyon Bicycles 3  01:32:20.27  11:11:00.00
                   
Division: Expert Men 60                
Place Name Age Gender Bib   Team Name Laps Total Start
1 Craig Williams 62 M 589   Bingham Cyclery 2  01:12:56.58  11:13:00.00
2 Rick Morris 62 M 485   Canyon Bicycles 2  01:13:32.71  11:13:00.00
3 Rich Fersch 61 M 628   La Habra Cyclery 2  01:14:23.47  11:13:00.00
4 Byron Kosick 61 M 674   Specialized 2  01:16:19.61  11:13:00.00
5 Joe Benson 62 M 320   Utahmountainbiking.com 2  01:17:20.98  11:13:00.00
6 Randy Banales 63 M 310   Team R / R 2  01:18:00.87  11:13:00.00
7 Denny Tynan 62 M 572   stay park city cycling 2  01:20:24.04  11:13:00.00
8 Bruce Argyle 67 M 660   Utah Mountain Biking 2  01:21:31.12  11:13:00.00
                   
Division: Expert Women                
Place Name Age Gender Bib   Team Name Laps Total Start
1 SHIRLEY LEYDSMAN 44 F 464   TEAM RED ROCK 2  01:03:30.13  11:16:00.00
2 KELLIE OLIVER 36 F 496   TEAM RED ROCK 2  01:07:05.59  11:16:00.00
3 Coy Barrett 48 F 314   Bountiful Bicycle Racing p/b Okland Construction 2  01:08:38.98  11:16:00.00
4 Kelly Crawford 55 F 360   Bountiful Bicycle Racing p/b Okland Construction 2  01:10:45.20  11:16:00.00
5 Erin Sweetser 31 F 557   Cole Sport 2  01:11:30.27  11:16:00.00
6 Tiffany Schwartz 29 F 533   America First Cycling Team Presented by P-Town Cross 2  01:15:40.78  11:16:00.00
7 Jan Holding 39 F 437   Bountiful Bicycle Racing p/b Okland Construction 2  01:20:00.29  11:16:00.00
8 Lyna Saffell 47 F 671   Bingham Cyclery 2  01:21:52.24  11:16:00.00
9 Tara Ferguson 39 F 386     2  01:28:22.60  11:16:00.00
                   
Division: Sport Men 19 39                
Place Name Age Gender Bib   Team Name Laps Total Start
1 Micah Foster 33 M 389   Advanced Investments 2  01:02:56.19  11:17:00.00
2 Jeramie Thompson 99 M 561   Bike Fix 2  01:03:50.09  11:17:00.00
3 Wyatt Peterson 18 M 650   Cache Valley HS 2  01:07:08.61  11:17:00.00
4 DERRIC MAXIELD 38 F 472   TEAM RED ROCK 2  01:08:54.79  11:17:00.00
5 Steve Warner 39 M 579     2  01:09:21.34  11:17:00.00
6 Tyler Hoopes 37 M 440   Coral Desert 2  01:09:26.33  11:17:00.00
7 Jason Parsons 27 M 502   Fasst Co 2  01:10:55.81  11:17:00.00
8 JARED TYLER 37 M 571   TEAM RED ROCK 2  01:10:56.97  11:17:00.00
9 Jason Fowles 33 M 393     2  01:11:11.52  11:17:00.00
10 Kyle Berryman 32 M 322     2  01:15:48.45  11:17:00.00
11 Scott Bankhead 36 M 311   Bountiful Bicycle Racing p/b Okland Construction 2  01:19:33.27  11:17:00.00
12 Scott Kahre 35 M 455     2  01:19:59.50  11:17:00.00
13 Dane Hess 33 M 435     2  01:21:18.56  11:17:00.00
14 Tanner Smith 20 M 551   Utah State University 2  01:23:52.51  11:17:00.00
15 James Owen 27 M 597     2  01:31:00.40  11:17:00.00
16 Carlos Navarro cano 35 M 489     2  01:34:57.15  11:17:00.00
17 john egbert 39 M 376   All Mountain Cyclery/Big Worm Racing 2  01:51:37.43  11:17:00.00
18 Joshua Choate 38 M 347     2  01:55:54.27  11:17:00.00
19 Jason Webb 34 M 582   Rock West Composites 1  00:33:55.10  11:17:00.00
                   
Division: Sport Men 40 49                
Place Name Age Gender Bib   Team Name Laps Total Start
1 Will Sepp 40 M 538     2  01:03:05.44  11:20:00.00
2 Bart Schenck 40 M 532   LiVe Well p/b Harristone 2  01:03:26.23  11:20:00.00
3 Jeremy Johnson 43 M 450   Bountiful Bicycle Racing p/b Okland Construction 2  01:06:43.79  11:20:00.00
4 Ed Prince 45 M 612   TEAM RED ROCK 2  01:06:57.93  11:20:00.00
5 Daniel Bowen 42 M 324     2  01:07:07.37  11:20:00.00
6 Don Whipple 41 M 585     2  01:10:00.33  11:20:00.00
7 James Packer 42 M 610     2  01:10:12.03  11:20:00.00
8 Brian Thomas 40 M 559     2  01:11:55.83  11:20:00.00
9 Lonny Gould 47 M 603   LiVe Well p/b Harristone 2  01:12:17.82  11:20:00.00
10 corey spencer 47 M 555   America first credit union p town 2  01:13:38.94  11:20:00.00
11 STEVE LEYDSMAN 45 M 465   TEAM RED ROCK 2  01:13:47.76  11:20:00.00
12 Burke Bradshaw 44 M 328   8015571918 2  01:14:08.49  11:20:00.00
13 Derek Isralsen 49 M 623     2  01:14:56.30  11:20:00.00
14 Jason Ferland 47 M 387     2  01:15:05.76  11:20:00.00
15 Rich Urello 46 M 574     2  01:15:15.06  11:20:00.00
16 Jared Egley 40 M 380     2  01:27:06.55  11:20:00.00
17 Jared Payne 45 M 503     2  01:31:23.73  11:20:00.00
18 Jaron Clegg 43 M 658     2  01:37:02.11  11:20:00.00
19 Steven Weaver 42 M 581   Utahmountainbiking.com 1  00:34:35.26  11:20:00.00
                   
Division: Sport Men 50                
Place Name Age Gender Bib   Team Name Laps Total Start
1 DOUG ROCK 99 M 526   CEDAR CYCLE 2  01:03:06.23  11:22:00.00
2 Gregg Bromka 57 M 332   Pearl Izumi 2  01:08:41.59  11:22:00.00
3 Gordon Garrett 50 M 400   Racer's Cycle Service 2  01:11:44.89  11:22:00.00
4 Tim Wagstaff 99 M 575   Stay Park City 2  01:12:28.48  11:22:00.00
5 Dave Kelsey 58 M 629   TEAM RED ROCK 2  01:13:38.05  11:22:00.00
6 Michael Funk 54 M 626   Krank Munkyz 2  01:15:18.38  11:22:00.00
7 GLENN AMES 56 M 302   TEAM RED ROCK 2  01:17:06.71  11:22:00.00
8 Bogdan Balasa 50 M 309   utahmountainbiking.com 2  01:17:59.80  11:22:00.00
9 Brad Norman 62 M 614   TEAM RED ROCK 2  01:18:25.02  11:22:00.00
10 JIm Owen 51 M 598     2  01:23:23.32  11:22:00.00
11 Charles Miske 57 M 482     2  01:35:06.66  11:22:00.00
12 Chad Hughes 52 M 668     1  00:31:33.97  11:22:00.00
13 DAVE MENDENHALL 62 M 477   TEAM RED ROCK 1  00:35:29.38  11:22:00.00